Prvá slovenská stránka o ninjoch a ninjutsu

Používanie jedov

Ninjovia sa veľmi dobre vyznali v rôznych druhoch jedov. Otrávenie obete bolo také efektívne, ako bodnutie mečom, ale s veľmi malou pravdepodobnosťou neúspechu. Aj hoci nemali prístup k dnešným dokonalým syntetickým jedom, vo vedomostiach o organických jedoch sa im nevyrovnal nikto. So svojimi znalosťami chémie a botaniky sa mohli porovnávať s dnešnými farmakológmi. Poznali v lese každú rastlinku alebo krík, ale hlavne tie, z ktorých sa dali získať najsmrteľnejšie jedy.

Jedným z ich obľúbených elixírov spôsobujúcich okamžitú smrť bol jed získaný z japonskej ryby fugu. Za normálnych okolností sa fugu pokladá za veľkú lahôdku. V určitých podmienkach však ide o smrteľne jedovatú rybu, ktorá v každom orgáne obsahuje jed tetradoxín. Ak chcel ninja niekoho otráviť počas hostiny, nebolo nič vhodnejšie, ako zopár plátkou fugu, ktoré sa nenápadne dostali na tanier obete. Účinok bol zničujúci, pretože jed napadá mozgové centrum, ktoré riadi dýchanie a ochromuje dýchacie svaly. Obeť zomierala v agónii.

Ďalším zvieraťom, z ktorého ninja získaval jed bola veľká ropucha Bufo Marinus. Za jej očami sa nachádzajú žľazy s prudkým toxickým jedom. Tento jed sa často používal na šípky, šípy a hroty kopijí. Škorpióny a pavúky sa taktiež s obľubou používali. No nie vždy sa z nich jed extrahoval. Niekedy bolo jednoduchšie podstrčiť pár škorpiónov do postele obete.

Niektoré organické jedy sa vyrábali z bežného ovocia. Kyanid bol extrahovaný z rôznych zdrojov, ako sú napr. jadierka z jabĺk, sliviek, čerešní a podbne. Toto ovocie bolo pre ninju ľahko dostupné a preto sa tieto jedy často používali. Takisto listy z paradajky a z rebarbory obsahujú jed. Požitie týchto listov môže spôsobiť srdcové problémy a v konečnom dôsledku aj zástavu srdca. Amanita Phalloides (muchotrávka zelená) je smrteľne jedovatá huba. Jej jed je 10-krát silnejší ako kyanid. Kto zjedol takúto hubu, mal istú smrť. Nebolo ťažké kúsok takejto huby podstrčiť do akéhokoľvek jedla.

Nie všetky jedy, ktoré ninja používal boli smrteľné. Niekedy totiž stačilo obeť len paralyzovať alebo oslepiť.

bufo
fugu
scorpion
amanita